Share
Historia i zespół

Historia i zespół Instytutu

01

O Fundacji Instytut Edukacji Pozytywnej

Od 2014 roku wkładamy całą naszą energię i zaangażowanie we wdrażanie zmian na każdym etapie systemu edukacyjnego funkcjonującego w Polsce. Wierzymy, że rzeczywista zmiana zaczyna się od poszczególnych dzieci, rodziców, nauczycieli i szkół, dlatego wszystkie podejmowane działania są oparte na analizach sytuacji wyjściowych, analizie indywidualnie określanych potrzeb i oczekiwań. Współdziałamy z innymi instytucjami i organizacjami specjalistycznymi oraz szerokim gronem ekspertów w różnych obszarach edukacyjnych, profilaktycznych. Z nieodpłatnego wsparcia Fundacji skorzystało już ponad 12000 nauczycieli, 25000 uczniów i uczennic oraz 3000 rodziców.

Działamy w takich obszarach edukacji jak: promocja nowoczesnych metod nauczania, wychowanie, profilaktyka uzależnień, profilaktyka zdrowia psychicznego, przedsiębiorczość, doradztwo zawodowe, nowoczesne technologie i bezpieczeństwo w sieci. Nie boimy się podejmować trudnych tematów, a do każdego wyzwania podchodzimy z zapałem i otwartością.

Poznaj nasze...

Instytut Edukacji Pozytywnej
02

Nasze metody

We wszystkich naszych projektach i programach edukacyjnych zwracamy uwagę na integralny rozwój, rozumienie potrzeb odbiorców oraz celowość naszego działania. Otwartość, szczerość w budowaniu relacji i pozytywne nastawienie to dla nas podstawa. Wykorzystujemy nowoczesne technologie, niestandardowe narzędzia warsztatowe (np. lean canvas, elementy service design) oraz elementy gamifikacyjne, aby pokazać, że na edukację można i warto patrzeć w niestandardowy sposób. Niezmiennie w centrum naszych działań jest człowiek - ze swoimi emocjami, doświadczeniami i marzeniami.

Wychowanie i profilaktyka

Przedsiębiorczość

Innowacyjne narzędzia edukacyjne

03

Nasz pozytywny Zespół i eksperci

 • Małgorzata Nowicka

  Małgorzata Nowicka

  Prezes Zarządu

 • Aleksandra Wzorek

  Aleksandra Wzorek

  Członkini Zarządu

 • Piotr Mazur

  Piotr Mazur

  Członek Zarządu

 • Magdalena Świątek

  Magdalena Świątek

  Manager Projektów

 • Dominika Gajewska

  Dominika Gajewska

  Trenerka i superwizorka

 • Zuzanna Sentkowska

  Zuzanna Sentkowska

  Ekspert - Psycholog

 • Anna Kalinowska

  Anna Kalinowska

  Ekspert Trendów Kulturowych

 • Oxana Povshednaya

  Oxana Povshednaya

  Ekspertka Teologii

 • Małgorzata Bazan

  Małgorzata Bazan

  Ekspertka Cyberbezpieczeństwa

 • Aneta Wysocka

  Aneta Wysocka

  Polonistka, autorka materiałów

 • Michał Kulisiewicz

  Michał Kulisiewicz

 • Urszula Jasieńska

  Urszula Jasieńska

  Autorka materiałów, nauczycielka

04

Współpracujemy z...

Administracja publiczna

Wszystkie projekty finansowane i współfinansowane ze środków publicznych zostały rozliczone pod względem finansowym i merytorycznym.

Ministerstwo Edukacji Narodowej Narodowy Program Zdrowia Warszawa Mazowsze Wawer

Firmy i instytucje

Podejmujemy współpracę z różnymi organizacjami i firmami na rzecz zmian w edukacji.

Lawendowy Dom KomaTax Wyższa Szkoła Promocji Uniwersytet Jagielloński

Szkoły

Współpracujemy ze szkołami i placówkami edukacji w całej Polsce.

Lista szkół
05

Nasza Historia

Jak każda organizacja, mamy swoją historię. Miejsce, w którym obecnie jesteśmy jest efektem wieloletniej pracy i wysiłku całego naszego zespołu, aby realizować wyznaczone cele, a przy tym mieć poczucie zrealizowanej misji zgodnie z naszym mottem: "Zmieniamy sposób myślenia o edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych."

2020

Już od 6 lat wspieramy polską edukację

Dzielnie działamy z naszymi nowymi i "starymi" szkołami w programie Szkoła Myślenia Pozytywnego. Cieszymy się efektami działań w 2019 roku - rozpoczynają pracę na pełnych obrotach Szkolne Kluby Liderów Myślenia Pozytywnego, Szkolne Koła Mediacyjne utworzone w wyniku edycji 2019 "Myślę Pozytywnie. Szkoły wdrażają działania fundraisingowe - a my ich w tym wspieramy. Jest moc do działania!

W tym roku realizujemy takie działania jak:

 • Program certyfikacyjny Szkoła Myślenia Pozytywnego
 • Kampania informacyjno-fundraisingowa na temat zdrowia psychicznego
 • Program rozwoju organizacyjnego "Pełna Moc dla Edukacji"
 • Ogólnopolski program superwizyjny

2019

Chcemy dotrzeć do każdego miejsca w Polsce

W naszym sztandarowym programie Szkoła Myślenia Pozytywnego jest już ponad 250 szkół, z którymi każdego dnia działamy na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz ich otoczenia. Prowadzimy program superwizyjny w kolejnych 10 szkołach, które są gotowe na zmiany. Organizujemy naszą, bardzo osobistą konferencję "Myślę pozytywnie". Końcówka roku to, jak co roku, duże wyzwanie, do którego tym razem zapraszamy Partnerów - bo wierzymy, że dobre partnerstwa są podstawą wyjątkowych projektów. Współpracujemy ściśle z Dzielnicą Wawer w Warszawie, Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego, Gminą Bogdaniec, Gminą Wejherowo, Polskim Stowarzyszeniem Fundraisingu, Fundacją Stabilo z Torunia, Polskim Centrum Mediacji, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Leżajsku, a także ponad sześcioma setkami szkół w całej Polsce.

Program "Myślę pozytywnie - edycja 2019" obejmował wielopoziomowe wsparcie w realizacji profilaktyki zdrowia psychicznego dla 180 Szkół Pozytywnego Myślenia, szkolenia z zakresu mediacji i wdrożenie procedur mediacyjnych w 30 placówkach, szkolenia z zakresu komunikacji bez przemocy w 100 placówkach w całym kraju (dla Rad Pedagogicznych i rodziców). W sumie w programie od października do grudnia 2019 zrealizowaliśmy 1378 godzin szkoleniowo-konsultacyjnych dla ponad 7000 osób.

Podsumowując w roku 2019 kontynuowaliśmy projekty takie jak:

 • Myślę pozytywnie (edycja 2019!) - profilaktyka zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży
 • Program szkoleniowy dla psychologów służb MSWiA
 • Startup Days for Youth 2019
 • Ogólnopolski program superwizyjny

Wspieramy rozwój organizacyjny naszej Fundacji w projekcie "Pełna Moc dla Edukacji"

2018

#nietylkoodświęta jesteśmy z wami

W tym roku jesteśmy już w całej Polsce. Prowadzimy szkolenia, konferencje, konsultacje stacjonarne na terenie 16 województw – działamy z dużym rozmachem, prowadząc ogromne projekty. W tym roku wysłaliśmy ponad 3000 paczek do szkół, placówek oświaty, placówek kultury i innych instytucji publicznych i osób prywatnych w całej Polsce. Wszystkie zawierały bezpłatne materiały edukacyjne i informacyjne. Przeprowadziliśmy niezliczoną liczbę warsztatów dla dzieci i młodzieży, nauczycieli, rodziców i innych osób potrzebujących wsparcia. Organizowaliśmy infolinię wsparcia zdrowia psychicznego i promowaliśmy zdrowe zachowania na festiwalach w całym kraju.

W roku 2018 kontynuujemy projekty takie jak:

 • Wartości w pracy profilaktycznej i superwizyjnej
 • Myślę pozytywnie - profilaktyka zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży
 • Pozytywny Rozwój - wsparcie zdrowia psychicznego nauczycieli i studentów
 • Startup Days for Youth 2018

Rok 2018 to czas nie tylko wielu spotkań i eventów to także okres, w którym powstała ogromna ilość materiałów edukacyjno-informacyjnych, z których cały czas można korzystać. W tym roku również nie zapomnieliśmy o wsparciu osób które najbardziej tego potrzebują. Można powiedzieć – to był dobry rok!

2017

Jesteśmy w całej Polsce

W tym roku działamy w szkołach w 13 województwach na terenie Polski. Wspieramy także dwie szkoły polonijne i zaczynamy współpracę z kolejnymi szkołami- zgłoście się do nas i działajmy razem! Nasi eksperci, trenerzy i superwizorzy działają wspólnie z nauczycielami, uczniami i uczennicami i rodzicami na rzecz rozwoju edukacji i zmieniania sposobu myślenia o nauce.

W roku 2017 kontynuujemy projekty takie jak:

 • Pozytywny Rozwój
 • Trening trenerski - program szkoleniowy dla psychologów
 • Wartości w pracy profilaktycznej i superwizyjnej
 • Myślę pozytywnie - profilaktyka zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży
 • Akademia Superbohaterów - razem przeciwko przemocy
 • Laboratorium talentów - warsztaty dla dzieci i młodzieży
 • K2 - kulturalne kompetencje
 • EduSzok - doradztwo edukacyjne i zawodowe w szkole

Ten rok obfituje także w nowe projekty dedykowane konkretnym szkołą i grupą klasowym. Wspieramy środowiska szkolne i społeczności lokalne w sytuacjach kryzysowych, w pracy z uczniami zdolnymi, w radzeniu sobie z problemami społecznościowymi.

2016

Projekty, projekty, projekty

To był dla naszej organizacji niezwykle ważny rok. Rozpoczęliśmy i kontynuowaliśmy współpracę z dziesiątkami szkół, instytucji i organizacji. Dzięki pozyskanym środkom mogliśmy rozwinąć swoją działalność w zakresie wychowania i wspierania rozwoju kompetencji kluczowych, a jednocześnie poszerzyć kierunki działań na profilaktykę uzależnień, zdrowia psychicznego, wspieranie kultury i sztuki.

Opracowane i realizowane projekty:

 • Wartości w pracy profilaktycznej i superwizyjnej
 • Myślę pozytywnie - profilaktyka zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży
 • Startup Days for Youth - program przedsiębiorczości dla młodzieży
 • EduSzOK - doradztwo zawodowe dla młodzieży
 • Moja własna ścieżka - profilaktyka uzależnień
 • Artystyczne Twarze Wawra - rozwijanie pasji artystycznych wśród rodzin
 • Wola kulturą stoi - poznawanie kultury lokalnej przez dzieci
 • Edukator przyszłości - warsztaty dla edukatorów i pasjonatów edukacji

Można nas było spotkać na Festiwalu Języka Polskiego, gdzie prowadziliśmy warsztaty dla najmłodszych, porozmawiać z nami na konferencji "Zapoznanie z metodą superwizji", która odbywała się w różnych częściach Polski (i którą prowadziliśmy). Warszawscy ochotnicy pomagający przy Dniach w Diecezjach zostali przez nas przeszkoleni z komunikacji międzykulturowej.

Chwila wytchnienia? To nie dla nas!

2015

Pierwsze programy wsparcia dla szkół

Był to dla nas ważny rok zmian i kierunkowania działalności Fundacji na właściwe tory. W tym czasie rozpoczęliśmy też budowanie zespołu eksperckiego. Ważnym elementem stała się także praca wychowawcza oraz wspieranie szkół w rozwijaniu kompetencji kluczowych zarówno dzieci i młodzieży, jak i kadry. Stworzyliśmy koncepcje i realizowaliśmy w tym czasie:

 • Laboratorium talentów dla młodzieży
 • TechTeacher - warsztaty umiejętności TIK dla nauczycieli
 • Program wsparcia szkół w sytuacjach kryzysowych
 • Startup Days for Kids - program przedsiębiorczości dla dzieci
 • Życie na TAK - program profilaktyki zdrowia

2014

Na miejsca... Gotowi...

Rozpoczynamy działalność Instytutu, korzystając z naszych różnorodnych doświadczeń i pomysłów na działalność. W pierwszym roku realizujemy:

 • Akcję "Dzieci Ratują Gwiazdkę"
 • Educoaching - wspracie dla dzieci i rodziców
 • Kreatywne Inspiracje - warsztaty dla trenerów